Popularne w Polsce rodzaje ogrzewania stosowane w domach jednorodzinnych

Wybór ogrzewania to jedna z najważniejszych kwestii podczas budowy domu jednorodzinnego. Od tego w dużej mierze zależy wysokość rachunków za ogrzewanie i prawidłowe ogrzanie całego budynku. W tym przypadku warto wziąć uwagę wielkość domu, technologię jego budowy i stopień ocieplenia.

Ogrzewanie miejskie

Budownictwo miejskie w dużej mierze ogrzewane jest w ten sposób, chociaż dotyczy to przede wszystkim mieszkań w blokach. To rozwiązanie wygodne, gdyż nie trzeba wówczas zajmować się urządzeniami grzewczymi itd. Kolejnym atutem jest dostępność przez cały rok i bezpieczeństwo działania. Ogrzewanie miejskie sprawdza się tylko wtedy, gdy dom znajduje się blisko sieci ciepłowniczej.

Ogrzewanie elektryczne

To rozwiązanie dla osób, które cenią sobie prostotę, brak spalin i niską cenę urządzenia. W ten sposób można również uzupełnić ogrzewanie kominkowe. Ogrzewanie elektryczne doskonale reaguje na zmienne zapotrzebowanie na ciepło i potrzeby użytkowników. Kolejnym atutem jest prosta obsługa, a więc sterowanie.

Ogrzewanie gazowe

Tutaj do wyboru jest gaz ziemny lub płynny. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Jedynym problemem jest dość duży koszt przyłączenia się do sieci. Podczas spalania gazu nie powstaje sadza czy popiół. Spaliny są raczej czyste, a ilość emitowanego dwutlenku węgla niska. Co roku trzeba jednak i tak wykonać przegląd instalacji.

Ogrzewanie kominkowe

Kominek stanowi element dekoracyjny domu i wprowadza do niego wyjątkowy klimat. Jednocześnie jest też źródłem taniego ciepła. Dzisiaj ogrzewanie drewnem jest znacznie tańsze niż ogrzewanie gazem ziemnym. Jednak klasyczny kominek z otwartym paleniskiem dobrym rozwiązaniem nie jest. W takiej sytuacji większość ciepła ulatnia się przez komin. Dlatego kominek musi posiadać zamknięte, szklane drzwiczki.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie tego rodzaju dzieli się na ogrzewanie podłogowe elektryczne i wodne. Pierwsze stosowane jest w kuchniach, łazienkach i holach. Nie sprawdza się bowiem pod zabudową, chyba że meble mają nóżki wyższe niż 5 cm.

red. junget.pl